30 ян. Упражняване на граждански контрол
Зависи ли промяната в България и от обикновения гражданин? Как упражняваме граждански контрол?
В последните години все по-често срещаме коментари от рода „ за всичко в България са виновни управляващите, от нас нищо не зависи, единствено може да се примиряваме, ние не може да направим нищо и т.н.“. В тази статия ще дадем един нагледен пример как един обикновен гражданин може да промени живота и нравите на някого, как е упражнил граждански контрол, колко му е струвало и с какво е помогнал за промяната.
В нашия пример лицето, което упражнява контрол е собственик на жилище, което дава под наем. Ще се запитаме, как един собственик на жилище ще промени нещо?
Все по-често четем коментари в социалните мрежи, а и не само за некоректни наематели. Какво може да направи един собственик на жилище, решил да отдаде своя имот под наем?
1. Да поиска постоянен трудов договор от бъдещия си наемател
– това ще му даде някаква сигурност, че лицето работи и има сигурни доходи.
2. Да поиска фиш от заплата за последните 3 месеца
– това ще му покаже колко са доходите на лицето и съответно ще може ли да си плаща наема в бъдеще
3. Да калкулира допълнителните за година разходи като вход, парно, топла и студена вода, такса смет и т.н. , разходи, които ще трябва да плаща бъдещият наемател и съответно да определи средно колко на месец се падат, които да плаща наемателя с наема
4. Да подпише договор за наем и в него да са вписани цената на наем, сумата за допълнителни разходи на месец, както и всичко, което е важно за него като собственик
5. Да поиска банкова сметка, от която ще му бъде превеждана автоматично сумата за наема и месечните допълнителни разходи на определена дата.
Какво ще спечели собственика на жилището?
- Сигурност, че наемателя има постоянна работа
- Сигурност, че наемателя може да си плаща наема
- Сигурност, че сметки за отопление, вода, вход, смет и т.н. са платени в срок
- Сигурност, че на точната дата ще си получи наемаКак е упражнил контрол?
- Искането за договор, ще накара бъдещият наемател да изисква такъв от своя работодател. Няма договор – няма жилище!
- Искането за фиш на заплатата, ще накара бъдещият наемател да поиска от своя работодател да го осигурява на реалната заплата, защото това ще е доказателство за неговите доходи.
- Искането за плащане по банков път на наема и сметките, ще накара бъдещият наемател да изисква от своя работодател да му превежда заплата по банков път, защото е много по-лесно и удобно за него.
- Искането за месечно плащане на консумативите, ще отсее некоректните наематели, а и наемателя ще знае, че всичко е платено в срок.
Как ни е помогнал собственика на имот?
- Имаме постоянен трудов договор, с което сме защитени като работници съгласно Кодекса на труда.
- Имаме реална заплата, на която ни осигуряват.
- Нямаме задължения относно плащането на текущи сметки.
- С превода на заплатата по банков път, имаме възможност за по-добри условия за кредит, ако ни се налага, нещо на изплащане и т.н.
- Имаме добра банкова история.
- Имаме договор за наем, където са описани правата и задълженията на страните и съответно може да се обърнем към адвокат при неизпълнение.
Колко струва на собственика на имот да упражни този граждански контрол?
- Нищо
Какво трябва да направя, за да наема това жилище?
- Да имам постоянен трудов договор
- Да ми превеждат заплатата по банков път
- Да искам осигуряване на реалната заплата
Оказва се, че
- нямам договор за работа – не мога да наема жилище;
- нямам фиш на заплатата ми с реалния доход – не мога да наема жилище (доказуемият ми доход не е достатъчен).
След всичко написано се вижда как един собственик на имот, решил да го отдаде под наем е упражнил контрол не само върху бъдещия наемател, а и върху неговият работодател. Ще кажете, няма проблем аз ще си получавам парите на ръка, пък ще внасям сумата за наема и консумативите в сметката ми, но въпреки това остават другите два важни момента, за да получим жилището – договор за работа и фиш на заплатата ни, които са основно искане за наемане на жилището. По този начин все повече хора имащи нужда от квартира ще изискват от своя работодател договор и реална заплата, която да бъде вписана в договора и да представят при поискване. И ето как една порочна практика от години за работа на „черно“ и без договор се прекратява благодарение на един човек.
На практика имаме
- искане за трудов договор
- искане за реална заплата
- няма договор и фиш за реална заплата – няма жилище
Всички изключения ще бъдат предпоставка за некоректен наемател или наемодател. Иска ли това собственика, а наемателя?!? Неизпълнение на договорните отношения ще доведат до съдебни искове. Колкото и да смятаме, че адвокатските услуги са скъпи, не са по-скъпи от загубите, които ще претърпим като наематели или наемодатели. А никой не иска да бъде съден!
Обратният момент – изискванията на наемателя към хазяина
- за договор за наем с ясни права и задължения
- за плащане на наем и консумативи по банков път
също са вид контрол, по който ще се отсеят некоректните хазяи. Защото без договор и доказателство за направените от нас плащания, се лишаваме от възможността да си потърсим правата по съдебен път. Когато живеем „на черно“ и в „сивия сектор“ просто нямаме никакви законови права, защото ние също не спазваме правилата и законите.
А сега да помислим колко хора живеят под наем и ако техните хазяи упражнят контрол, колко хора ще се наложи да променят живота, нравите и житейските си практики, за да удовлетворят исканията им и съответно да наемат дадено жилище. Както и колко хазяи ще се наложи да променят техните нрави и обичайни практики като отказват договор и плащане по банков път.
Ако статията ви е харесала и смятате за полезна, ще се радваме да я споделите, за да достигне до повече читатели.
Бъдете здрави и се пазете!
Sorry, the comment form is closed at this time.